BLOG

Mayıs 21

Perşembe, 20.Mayıs.2021

Havalı ve Airsoft Silahların farkı nedir ?

Airsoft ve havalı silahlar çok yoğun bir şekilde karşılaştırılan ve birbiriyle karıştırılan ama aslında birbirinden farklı özelliklere sahip iki tür silah olarak karşımıza çıkar.

Airsoft Silah Nedir?

Airsoft silah; airsoft adı verilen bir simülasyon oyununda kullanılarak piyasaya sürülmüş tabanca çeşididir. Desert Eagle’dan Beretta’ya kadar ateşli silahların hemen her tür replikasına sahip airsoft silahlarda çalışma prensibi gerçek silahlardan çok farklıdır. Barut veya gerçek mühimmatın asla kullanılmadığı airsoft silahlarda biyolojik olarak eriyebilen plastik mermiler kullanılır. Bu mermilerin namludan fırlamasına yardımcı olan ise ya pistonun ürettiği havanın sıkıştırılması ya da karbondioksit tüpleri sağlar. 
Teknik olarak ateşli silahlardan farklı olan airsoft tabanca yaralama ve öldürme gibi özelliklere sahip değildir. Silahla ilgili dikkat edilmesi gereken tek nokta göz gibi hassas yerlere ateş edilmeden kullanılması gerektiğidir. Aksi durumlarda sonucu körlüğe varan yaralanmalar ortaya çıkabilir. Son yılların en önemli simülasyon oyununda kullanılan airsoft tabancaları satın alma konusunda herhangi bir zorunluluğun bulunmaması bu silahların satış rakamlarını da git gide yükseltmiştir.

Havalı Tabanca Nedir?

Havalı tabanca; ilerleyen teknoloji ve gelişen imkanlar sayesinde insanların hobi, atıcılık ve avcılık gibi farklı amaçlar güderek kullanmaya başladığı silahlar arasındadır. Eskiden söz konusu tabancaları almak hem alım gücü hem de teknolojik imkanlar yönünden çok mümkün olmasa da günümüzde bu silahlar oldukça yaygınlaşmıştır.
Ateşli silahlarla çok fazla benzer yönü bulunan havalı tabancalar adından da anlaşılacağı üzere havadan aldığı enerji ile merminin namludan çıkmasını sağlar. Burada enerjiyi sağlayan hava ise değişik boyutlarda üretilip tabancalara yerleştirilen karbondioksit tüpleridir. Karbondioksit tüpler atış konusunda ateşli silahlara benzer performans sunar. Ancak bu tabancaların teknik bakımdan özellikleri ateşli tabancalardan ayrılmasına ve kolay bir şekilde alınıp satılabilmesine imkan tanır. 

Airsoft Tabanca ile Havalı Tabanca Karşılaştırması

 

 

  • Bizi Takip Edin