BLOG

Mayıs 21

Perşembe, 20.Mayıs.2021

Avcılık için gerekli malzemeler nelerdir ?

Av Malzemeleri

Avcılık yıllardır devam eden ve pek çok kişi tarafından sevilen bir spor türü olarak tanımlanabilir. Doğayla iç içe geçirilen vakitler, özellikle boş zamanını değerlendirmek isteyenlere oldukça iyi gelir. Bir hobi, bir tutku haline gelen avcılık eğer malzemeler tam ise doğru bir şekilde yapılabilir. Bu nedenle avcılık malzemeleri büyük önem taşır. Çevre güvenliğinden hava koşullarının uygunluğuna göre giyinmeye kadar bir sürü detay malzeme listesi altında göz çarpar. Mevsim koşulları mevcut arazi durumunu etkiler, etkilenen arazi av esnasında zorlanmanıza neden olabilir. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak için doğru av malzemeleri ile önlem alabilirsiniz.

Av Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Av malzemelerine karar vermeden önce nerede avlanacağınıza, hava koşullarına, alanda kaç gün kalacağınıza ve ulaşımı nasıl gerçekleştireceğinize karar vermeniz gerekir. Yanınıza alacağınız malzemeler bu kararlar sonrasında artabilir, azabilir ya da farklılaşabilir. Gerekli ekipmanları yanınıza almadan doğada kalmayı aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Gecenin ve gündüzün beraberinde getirdiği avantajları ve dezavantajları değerlendirmeli, buna göre planlarınızı hazırlamalısınız. Kamp kuracaksanız eğer çadırınızın, içerisinde bulunduğunuz mevsime uygun olması, hava geceleri eksi derecelere iniyorsa uyku tulumlarınızın mutlaka yanınızda bulunması şart. Bunun yanı sıra çevredeki su kaynaklarını iyi araştırmalı ve avlanacağınız bölgenin özelliklerini iyi bilmelisiniz. Tüm bu detaylara dikkat ettikten sonra av malzemeleri listesine göz atarak ihtiyacınız olanlara karar verebilirsiniz.

Bir avcının mutlaka yanına alması gerekenler…

Avcılık zorlu hava koşullarına, vahşi ortamlara ve doğaya okunan bir meydandır. Bu meydan okumada kendinizi sağlama almak için yanınıza almanız gereken demirbaş parçalar bulunmaktadır. Yola çıkacağınız aracın içerisine kesinlikle bir çekme halatı bırakarak listenizi tamamlamaya başlayabilirsiniz. Aracınızda çıkan bir aksilik, arazide meydana gelen sıra dışı bir problem ve çok daha fazlası için çekme halatı size yardımcı olur. Elektrik bandı, lamba ve takım çantası da diğer kurtarıcı isimler arasında yer alır. Kama ise kesilmesi gereken nesneleri saniyeler içerisinde istediğiniz forma sokmanızı sağlar. Ayrıca dürbününüzü de yanınızdan eksik etmeyerek yolun ilerisinde sizi nelerin beklediğini rahatça görebilirsiniz. Çekmeyen telefonlara inat yönünüzü bulmak için de pusula ve haritaları devreye sokabilir, birden bastıran karanlıklarda el feneri sayesinde adımlayabilirsiniz. İsmi geçen bu malzemeler aslında en temel isimlerdir. Av rutinleriniz değişse dahi olmaz olmaz av malzemeleridir.

Silah seçimi çok önemli

Kara avı malzemeleri tüfekler ile başlayan bir listeye sahiptir. Bu av türünde avlanılacak hayvanlar genellikle ördek, kaz, keklik, çulluk ve ayı gibi isimler olur. Tüfek seçimi de avlanması planlanan hayvana göre yapılır. Eğer av silahı yetersiz gelirse ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Tüfek yedek parçasından mesafe ölçerlere kadar kara avı için gereken tüm malzemeleri yanınıza almayı unutmayın. Eğer deniz avına çıkacaksınız olta takımlarınızın eksiksiz olmasına dikkat edin.

İlk yardım çantası edinin

Kara avı malzemeleri kadar önemli olan bir diğer isimdir ilk yardım çantası. Herhangi bir yaralanmada ilk müdahalenin yapılmasını sağlar, hayat kurtarır. İlk yardım çantasını aracınıza bırakabilir, eğer kamp atacaksanız sonrasında çadırınıza alabilirsiniz. Ancak avlanma süreci boyunca yakınlarınızda olmasına özen gösterin. Gazlı bezden tentürdiyota, ağrı kesiciden makasa kadar bir ilk yardım çantası içerisinde olması gereken tüm isimleri yanınıza almayı unutmayın.

Not: Av yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de izindir. Alınması gereken avcılık izinlerinizi alıp, yasak olan mevsimleri ve hayvan isimlerini öğrenmeden ava çıkmayın. Kara avcılığı kanunu size bu konuda yardımcı olup, yön gösterebilir.

  • Bizi Takip Edin